29. avgusta, 2024
Članek_Vlaganje v poslovno infrastrukturo: Ključ do povečane učinkovitosti in trajnostne rasti

VLAGANJE V POSLOVNO INFRASTRUKTURO: KLJUČ DO POVEČANE UČINKOVITOSTI IN TRAJNOSTNE RASTI

V današnjem hitro spreminjajočem se poslovnem okolju je vlaganje v poslovno infrastrukturo ključnega pomena za konkurenčnost podjetij. Digitalne komponente, kot so informacijski sistemi, omrežja, podatkovni centri in programska oprema, predstavljajo temelj sodobnih poslovnih operacij. Prav te komponente omogočajo učinkovito upravljanje, večjo produktivnost in boljše prilagajanje na tržne spremembe. V tem članku bomo skušali razložiti pomen vlaganja v te digitalne rešitve, njihove koristi ter vpliv na finančne rezultate podjetja in okolje.

Digitalne komponente poslovne infrastrukture

1. Informacijski sistemi
Informacijski sistemi (IS) so ključnega pomena za upravljanje in obdelavo podatkov znotraj podjetja. Učinkoviti IS omogočajo podjetjem, da spremljajo zaloge, prodajo, stroške in druge poslovne kazalnike v realnem času. Z vpeljavo naprednih IS, kot so ERP (Enterprise Resource Planning) sistemi, podjetja lahko poenostavijo operativne procese in izboljšajo natančnost podatkov. Primer podjetja, ki je z vpeljavo ERP sistema povečalo učinkovitost, je “Siemens”. Z vpeljavo ERP sistema je Siemens zmanjšal stroške upravljanja zalog za 30 %, kar je podjetju prineslo prihranek v višini več milijonov evrov letno.

2. Omrežja
Zanesljiva in varna omrežja so hrbtenica poslovne infrastrukture. Omogočajo varno povezljivost med različnimi oddelki, poslovnimi enotami in celo geografskimi lokacijami. Vlaganje v napredna omrežja, kot so omrežja z nizko latenco ali omrežja z visoko zmogljivostjo (npr. 5G), omogoča podjetjem hitro in učinkovito komunikacijo ter podporo oddaljenemu delu. To vodi do zmanjšanja stroškov poslovnih potovanj in povečanja produktivnosti. Na primer, podjetje “Verizon” je z implementacijo 5G omrežja v svojem poslovnem okolju zmanjšalo čas obdelave podatkov za 50 %, kar je znatno izboljšalo časovno učinkovitost operacij.

3. Podatkovni centri
Podatkovni centri so srce vsake organizacije, kjer se shranjujejo in obdelujejo ključni podatki. Vlaganje v sodobne, energetsko učinkovite podatkovne centre ne le da zmanjša stroške delovanja, temveč tudi prispeva k zmanjšanju ogljičnega odtisa podjetja. Na primer, podjetje “Google” je z gradnjo energetsko učinkovitih podatkovnih centrov zmanjšalo porabo energije za 50 %, kar je pripomoglo k znatnim finančnim prihrankom in izpolnjevanju trajnostnih ciljev.

4. Programska oprema
Programsko opremo lahko opredelimo kot orodje, ki omogoča avtomatizacijo, analizo podatkov in izboljšanje učinkovitosti poslovnih procesov. Z naložbami v programsko opremo za analizo podatkov (npr. poslovno obveščanje – BI), podjetja pridobijo vpogled v tržne trende, vedenje strank in poslovno uspešnost. Podjetje “Netflix” je s pomočjo naprednih analitičnih orodij za analizo podatkov o strankah povečalo stopnjo zadržanja strank za 10 %, kar je letno prineslo dodatnih 500 milijonov dolarjev prihodkov.

Povečanje učinkovitosti z digitalnimi rešitvami
Vlaganje v digitalne komponente prinaša merljive koristi za podjetja. Poleg povečanja učinkovitosti in produktivnosti, digitalizacija prispeva tudi k zmanjšanju operativnih stroškov. Na primer, podjetje “General Electric” (GE) je z vpeljavo naprednih IS sistemov in podatkovnih centrov zmanjšalo stroške vzdrževanja za 25 %, kar je pripeljalo do letnega prihranka v višini 1,2 milijarde dolarjev.

Zelena komponenta in ohranjanje narave
Digitalizacija lahko prispeva k bolj trajnostnemu poslovanju. Energetsko učinkoviti podatkovni centri, programska oprema za upravljanje z energijo in pametna omrežja omogočajo podjetjem zmanjšanje porabe energije in izpustov CO2. Na primer, podjetje “Microsoft” je z uporabo svojih rešitev za upravljanje z energijo zmanjšalo svoje izpuste ogljika za 40 %, kar je pripomoglo k znižanju stroškov za energijo in izboljšanju okoljskega ugleda podjetja.

Možnosti financiranja Digitalne Infrastrukture
Vlaganje v poslovno infrastrukturo zahteva znatna finančna sredstva, vendar obstajajo različne možnosti financiranja:
1. Lastna sredstva: Podjetja lahko vlagajo lastna sredstva, kar zmanjša dolgoročno finančno breme, vendar omeji likvidnost.
2. Krediti in posojila: Podjetja lahko pridobijo kredite ali posojila pri bankah in finančnih institucijah za financiranje večjih infrastrukturnih projektov.
3. Subvencije in nepovratna sredstva: Vlade in mednarodne organizacije pogosto ponujajo subvencije za projekte, ki vključujejo digitalizacijo in trajnostni razvoj.
4. Javno-zasebna partnerstva: Sodelovanje z vladnimi institucijami ali drugimi podjetji za skupno financiranje in razvoj infrastrukturnih projektov.
5. Izdaja delnic ali obveznic: Podjetja lahko izdajajo delnice ali obveznice, da pridobijo kapital za financiranje infrastrukture.

Upravljanje vlaganj v poslovnih bilancah
Vlaganja v poslovno infrastrukturo se običajno knjižijo kot dolgoročne naložbe v bilanci stanja. Stroški za nakup in implementacijo digitalnih rešitev se amortizirajo skozi življenjsko dobo teh sredstev, kar zmanjša davčno obremenitev podjetja. Hkrati povečajo vrednost sredstev podjetja, kar pozitivno vpliva na finančne kazalnike, kot je donos na sredstva (ROA).

Zaključek
Vlaganje v poslovno infrastrukturo, zlasti v digitalne komponente, je strateško pomembno za dolgoročno uspešnost podjetij. Poleg povečanja učinkovitosti in zmanjšanja stroškov, digitalizacija omogoča podjetjem, da postanejo bolj trajnostna in okolju prijazna. Različne možnosti financiranja omogočajo podjetjem, da izberejo najprimernejši način za financiranje teh ključnih naložb, kar prispeva k dolgoročni stabilnosti in rasti.

Nova Gorica, 29.08.2024

Greti Manfreda

Točke SPOT Svetovanje so sofinancirane s pomočjo Evropskega sklada za regionalni razvoj: www.eu-skladi.si, Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo: www.mgrt.gov.si ter SPIRIT Slovenija, javna agencija: www.spiritslovenia.si.  

KONTAKT

Obrtni dom
Ulica Gradnikove brigade 6,
5000 Nova Gorica

t: 05 330 66 90

05 330 66 10 - OOZ NOVA GORICA

05 330 66 85 - RRA-SP NOVA GORICA

06 555 62 32 - ROD AJDOVŠČINA

05 384 18 82 - PRC TOLMIN

05 374 39 11 - ICRA IDRIJA

05 364 49 00 - OOZ AJDOVŠČINA

e: info@spot-goriska.si

URADNE URE

ponedeljek: 10.00 – 14.00
torek: 10.00 – 14.00
sreda: 13.00 – 17.00
petek: 10.00 – 14.00

Zaželena je predhodna najava na telefonsko številko.

KJE SMO?

SPOT GORIŠKA ® Vse pravice pridržane. | Izdelava spletne strani: Agencija KODNES